RSS
poniedziałek, 23 lipca 2012

Duża konkurencja wśród sklepów z ebookami

Z uwagi na to, iż sklepów internetowych posiadających w swojej ofercie ebooki jest naprawdę mnóstwo, konkurencja pomiędzy nimi jest niebywale duża. Dlatego też wiele spośród tych sklepów wiele często wyrafinowanych metod na pozyskanie możliwie największej liczby klientów-odbiorców.

Jakie sposoby pozyskania klientów są efektywne?

Ebooki to książka w wydaniu cyfrowym, dlatego też ich sprzedaż odbywa się głównie za pomocą Internetu. Głównym ruchem jaki uzyskują sklepy internetowe to wyszukiwarki internetowe, ale również banery reklamowe umieszczone na innych serwisach. Jednakże często to nie wystarczy i potrzebna jest również ciekawa oferta, która zachęci osoby po wejściu na stronę do przeglądania jej zawartości i dokonania zakupu. W tym celu najlepiej wyglądają nagłówki i hasła na głównej stronie – darmowe e-booki.

Niektóre e-booki można pobrać całkiem za darmo

Praktycznie w każdym sklepie z ebookami znajduje się dział, gdzie można znaleźć pewien zbiór e-książek zupełnie za darmo. Są to przeważnie mniej znane publikacje jednak jeśli ktoś poszukuje cennego poradnika na określony temat czy też potrzebuje książki z aforyzmami to spokojnie może liczyć na darmową wersje takiej publikacji.

sobota, 28 stycznia 2012
Skąd można wziąć e-booki?
Każda osoba, która planuje zaopatrzenie się w e-booka powinien w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie książki ją interesują. Dopiero potem można rozpocząć poszukiwania. Oczywiście istnieją sklepy, w których można zakupić dosłownie wszystko co jest dostępne na rynku, wszakże często w nich można liczyć na ciekawe promocje.
Na czym polegają promocje w sklepach z e-bookami?
Duża ilość niewielkich sklepów posiada w swojej ofercie e-booki... całkowicie za darmo. Są to przeważnie tylko wybrane pozycje, które mają zachęcić użytkownika danego sklepu do zakupu płatnych książek w cyfrowym formacie. Dodatkowo na stronach sprzedażowych można znaleźć całą masę próbek e-booków do ściągnięcia za friko – są to ich wybrane rozdziały czy też strony. Dzięki temu można sobie najpierw zapoznać się z fragment zanim podejmie się decyzję o zakupie książki.
Gdzie zatem kupować?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – najlepiej jest kupić tam gdzie jest najtaniej i sklep ma wyrobioną markę na rynku (np. iBOOKer.pl)Pamiętaj, że zanim wykona się zamówienie to należy dobrze sprawdzić czy zamawiany ebook posiada to czego oczekujemy poprzez przeczytanie jej fragmentów (jak w klasycznej księgarni).
czwartek, 21 lipca 2011

Jeszcze do niedawna literatura oraz gazety dostępne były wyłącznie w formie papierowej (drukowanej). W celu nabycia książki należało udać się do księgarni, która często była daleko oddalona od miejsca zamieszkania. Ponadto każdy kto chciał zabrać książkę (lub kilka) na przykład w podróż musiałprzeznaczyć na to w torbie lub plecaku stosunkowo dużo miejsca. Obecnie sytuacja jest diametralnie odmienna, a wszystko zawdzęczamy rozwojowi elektroniki, który pozwala na przenoszeniu wielu książek bez większego wysiłku.

Wchodząc do internetowej księgarni (np. iBOOKer.pl) daną pozycję książkową możemy zakupić w trzech formach:
   – książki tradycyjne,
   – audiobooki,
   – e-booki.
Każda z tych książek posiada charakterystyczne cechy, które sprawiają, że jest ona bardziej lub mniej atrakcyjna dla pewnej grupy czytelników/słuchaczy. Dlatego nie ma co się rozwodzić nad tym, że zwiększone zainteresowanie jedną formą nie wpłynie znacząco na sprzedaż innej.

Elektroniczne są nie tylko książki, ale także prasa codzienna.
Każde słowo drukowane można przedstawić w formie cyfrowej. Prawda jest taka, że zanim dziś cokolwiek zostanie wydrukowane najpierw jest wydawane w wersji elektronicznej – dlaczego zatem nie sprzedawać tej właśnie formy? Jest to oszczędność zarówno dla wydawcy jak i klienta.

Słowo drukowane w formie cyfrowej będzie coraz popularniejsze i posiada coraz więcej zwolenników. Nie ma się co dziwić w końcu publikacje cyfrowe są tańsze, lżejsze, łatwiej dostępne i dodatkowo można ich posłuchać, a nie tylko czytać?

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Niewielu ludzi kojarzy co oznacza termin e-prasa. To błąd, bo e-prasa z dnia na dzień jest coraz popularniejsza i co miesięc pojawia się więcej tematycznej treści, właśnie w formie elektronicznej.

E-prasa to..
Najprościej ujmując ten termin, jest to elektroniczna gazeta, zazwyczaj plik w formacie PDF, który bardzo prosto można odczytać na komputerze, tablecie, czy dedykowanych czytnikach, a nawet na telefonach komórkowych. Format ten jest przystosowany do prezentowania tekstu połączonego z grafiką. Dzięki temu treści elektroniczne prezentują się identycznie jak treści prasy tradycyjnej. 

Gdzie kupować e-prasę?
Większość ludzi kojarzy prasę z osiedlowym kioskiem, w którym codziennie można znaleźć poranną, świeżą prasę.  Czy może być coś wygodniejszego? Owszem – kupując e-prasę nie muisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy tylko włączysz komputer, wejdziesz na stronę kiosku internetowego np. iBOOKer.pl, zamówisz wybraną e-gazetę– zrobić szybki przelew i do 5 minut na Twoją skrzynke dostaniesz najświeższe wydanie gazety. Bez zakładania kapci i zdejmowania piżamy. Co więcej można to zrobić praktycznie o dowolnej porze dnia i nocy.

A więc..
E-prasa to idealny sposób na zaopatrywanie się w jakąkolwiek prasę. Dodatkową zaletą jest to, że wiele gazet jest wydawanych tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.

wtorek, 10 maja 2011

Większość użytkowników ebooków używa je głównie za pomocą komputerów. Jednakże w rzeczywistości nie jest to najlepszy sposób czytania elektroniczych książek. Dlatego w celu poprawienia komfortu czytania ebooków stworzono specjalnie dedykowane urządzenia, które stosunkowo wysokich cen warto je kupić.

Jak czytać ebooki?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, przy pomocy których możemy przyjemnie czytać ebooki. Są to zarówno komputery, jak i ich mniejsze wersje netbooki, tablety, smartfony, oraz wyspecjalizowane czytniki.

Dlaczego nie komputer?
Wielu zastanawia się pewnie - po co kupować i wydawać pieniądze na czytnik skoro ebooki można czytać na laptopie? Przecież dodatkowo zyskujemy bardziej uniwersalny sprzęt. Odpowiedź jest banalnie prosta - czytnik jest poręczniejszy, lżejszy i posiada lepszą rozdzielczość i matrycę do czytania.

To może tablet?
Wybór mógłby wydawać się trafny, ale niestety nie do końca. Tablet jest lepszy od komputera, ale nie posiada przystosowanej matrycy, która dzięki swojemu kontrastowi ułatwia czytanie i nie męczy tak wzroku jak zwykły ekran.

Wniosek jest jeden - chcesz dużo czytać ebooki? Kup dobry czytnik. Przy okazji wspomnę, że warto tutaj zwrócić uwagę na pojemność baterii owych czytników, aby czasami podczas podróży nie spotkała nas przykra niespodzianka. 

środa, 27 kwietnia 2011

Jako, że audiobooki są względnie nowatorskim towarem na rynku (w postaci elektronicznej, którą znamy obecnie) więc nie zdążyły jeszcze stać się standardem. Dlatego też jak w przypadku każdej innowacji mają one swoich zagożałych fanów oraz bezwzględnych oportunistów. Jak zazwyczaj bywa, w takiej sytuacji zarówno jedna jak i druga strona mają swoje racje. Jak wyglądają argumenty za i przeciw w przypadku książek do słuchania?

Zwolennicy mówią:

- można je zabrać ze sobą praktycznie wszedzie, nie obciażając przy tym rąk ani nie angażując wzrok,

- pozwalają na produktywne spędzenie czasu w tranwają bądź autobusie,

- publikacje są dostępne natychmiastowo po ich zamówieniu (nawet do kilku sekund),

- ułatwiają poznawanie treści danej książki osobom, które nie lubieją czytać lub są niewidome.

Przeciwnicy mówią:

- audiobooki zatracają wyjątkową atmosferę towarzyszącą czytaniu lektury – wielu ludziom to właśnie ona sprawia, iż kochają czytać codzienne nowe powieści,

- rozpraszają uwagę podczas prowadzenia samochodu bądź utrudniają docieranie dźwięków ewentualnych zagrożeń podczas słuchania ich na ulicy,

- brak odpowiedniej koncentracji na słuchanej treści,

- dość wysoka cena w stosunku do formatu (kupując papierową książkę dostaje się pięknie oprawiony i często graficznie przygotowany wolumin).

Trudno jest kwestionować, którekolwiek z wyżej wymienionych osądów. Prawda jest jednak taka, że każdy jednostkowo zdecyduje, czy słuchanie książki jest dla niego lepsze i przyjemniejsze. Jeśli ktoś nie czuje książek audio, to po prostu sięga po tradycyjne wydanie. Pewne jest to, że upowszechnienie książek w formie mp3 wielu ludziom w dużej mierze uprościło i umiliło życie.

środa, 30 marca 2011

Audiobooki mają bardzo podobne zastosowanie co e-booki, przede wszystkim w ostatnich latach, bo jak wiadomo na początku audiobooki to były bajki dla dzieci w wersji do słuchania. Dzisiaj bardzo dużo poradników, kursów, wykładów możemy pobrać właśnie w postaci audiobooka. Dowodem na to, że audiobook jest dobrym zastępcą e-booka jest fakt, że nawet serwis Złote Myśli wprowadził wersje audio do najlepiej sprzedawanych się e-booków. Audiobooki mają bardzo szerokie zastosowanie w takich branżach jak IT i E-biznes, gdzie ludzie bardzo dużą uwagę przywiązują do oszczędzania czasu na każdym kroku. Podczas słuchania audiobooka biznesmen zdobywa nową wiedzę, a w tym czasie robi coś innego (na przykład układa nowy biznesplan). Audiobooki mają także szerokie zastosowanie wśród młodzieży uczęszczającej do szkół lub na na studiach. Lektura w postaci audio to zbawienie dla każdego ucznia mającego przeczytać w ciągu tygodnia na przykład Potop czy Krzyżaków. Jak widać zastosowanie książek audio jest bardzo szerokie.

piątek, 11 marca 2011

W tym artykule poświęcę uwagę bardzo ważnej kwestii, jeśli chodzi o audiobooki, a mianowicie odpowiedzenie na pytanie „Czym powinien charakteryzować się dobry audiobook?”. Podstawowym wymogiem dobrego audiobooka jest jego jakość. Plik dźwiękowy powinien być jak najmniej skompresowany, jeśli zależy nam na największej jakości zamówmy wersję Audio-CD. Pliki w postaci MP3 oraz w postaci WMA są formatami skompresowanymi bezstratnymi. Poza odpowiednią jakością nagrania ważne są jeszcze inne zagadnienia. Podstawą jest dobry lektor. Lektor posiada taką samą rolę w filmie jak i w audiobooku, może nawet w audiobooku posiada większą rolę, ponieważ nie widzimy akcji i sobie ją możemy tylko wyobrazić. Lektor powinien czytać wyraźnie, powinien posiadać odpowiednią dykcję i dobrze modelować głos, zależnie od sytuacji. Sam audiobook powinien być podzielony na jak najwięcej części, ponieważ ułatwi to późniejsze odszukanie miejsca, na którym skończyliśmy słuchać audiobooka (nie będziemy musieli tyle przewijać, wystarczy, że przełączymy do odpowiedniego miejsca).

sobota, 05 marca 2011

Wiemy już czym jest e-book, jest to elektroniczna wersją książki. Audiobook natomiast, jak sama nazwa wskazuje, jest wersją audio czyli dźwiękową wersją książki. Audiobooki są bardzo popularne w dzisiejszych czasach, można zauważyć nawet, że więcej dzieł literackich jest dostępnych w audiobookach aniżeli w wersjach PDF. Audiobooka możemy zazwyczaj dostać albo w wersji Audio-CD, albo w postaci plików MP3, zazwyczaj zależy to od tego jak zamawiamy. Książkę w postaci MP3 można spokojnie przesłać za pomocą maila, ponieważ jest to dźwięk skompresowany. Audiobooki Audio-CD są większe, jedna płyta CD zajmuje ok. 80 minut, dlatego też ciężko będzie pobrać dane mające kilka płyt CD. Audiobooki w jakości Audio są zazwyczaj wysyłane pocztą w kilku płytach CD bądź też pojemniejszych DVD. Czasem warto zainwestować  w lepszą jakość – będziemy mieli pewność, że każdy odtwarzać bez problemu odtworzy nam dany materiał. Z plikami MP3 i WMA jest różnie, ale nowoczesne urządzenia nie powinny mieć żadnych problemów z rozkodowaniem sygnału.

E-booki mają bardzo szerokie zastosowanie w dobie internetu i w ogóle komputerów. E-book to przede wszystkim nie tylko elektroniczne wydanie książki, to także pewna era dzięki której mamy możliwość stworzenia dzieła bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów (oprócz oczywiście naszego czasu) i możliwość rozpowszechniania go w sieci. I w ten sposób każdy ma możliwość napisania swojego e-booka. Taką możliwość zapewnia nam między innymi program partnerski Złote Myśli, za pomocą którego mamy prowizję od sprzedanego naszego e-booka, ale możemy także promować inne e-booki na swoich stronach internetowych – dzięki temu także zarobimy odpowiednią prowizję. E-booki to nie tylko książki z tych „do poczytania”. Szersze zastosowanie PDF'ów to przede wszystkim poradniki i kursy. Wiele poradników do gier jest napisanych w takiej postaci, dzięki czemu wystarczy odpowiednia kombinacja klawiszy (Alt + TAB) i możemy przejść z gry do poradnika i na odwrót. To właśnie od tego typu zastosowań narodziła się era e-booka.

 
1 , 2